PRP Tedavisi Hakkında Detaylı Bilgiler

Anasayfa / Tavsiye / PRP Tedavisi Hakkında Detaylı Bilgiler
PRP Tedavisi Hakkında Detaylı Bilgiler

PRP Tedavisi Hakkında Detaylı Bilgiler

PRP nedir?

PRP (platelet rich plasma), trombosit hücrelerinden zengin kan demektir. PRP uygulamasında kişinin kendi kanından elde edilen trombosit hücreleri ve büyüme faktörlerini yoğun olarak içeren plazma kullanılır.

Dokularımızda herhangi bir hasar ve kanama oluştuğunda pıhtı hücreleri bu dokuya toplanarak bir onarım süreci başlatır. PRP uygulamasının amaç ta bu dokuya çok daha fazla miktarda pıhtı hücresi verebilmektir. Böylece doku onarımı hızla ve güçlü bir şekilde başlar ve daha çabuk sonuçlanır. PRP yöntemi ile elde edilen serumdaki plateletlerin yoğunluğu kandakinden 3-6 kat daha fazladır.

PRP’nin faydaları nelerdir?

PRP tedavisi kırışıklık, leke, sivilce ve yara izleri, cilt çatlakları, saç dökülmeleri, eklem ağrılarını gidermekte kullanılmaktadır. Uygulama sonrasında sarkma ve kırışıklıklarda da belirgin azalma gözlenir. PRP tedavisi lazer ve peeling ile birlikte uygulandığında, leke tedavi sürecini hızlandırır ve kalıcı sonuç alınmasını destekler.

PRP nasıl elde edilir ve nasıl uygulanır?

PRP yönteminde hastadan 8- 20 cc kan alınarak özel tüplere konur ve yüksek devirde santrifüj cihazında santrifüj edilir. Elde edilen serum, mezoterapi tekniğiyle küçük miktarda ve yaygın olarak cildin içine enjekte edilir. Ayrıca dermapen ve dermaroller cihazlarıyla açılan gözeneklerden de cilde sürülerek uygulanabilir.

PRP ne sıklıkla yapılmalıdır?

Prp tedavisi 2-4 hafta aralıklarla yapılır.

PRP kimlere uygulanmaz?

Ailesinde kanser öyküsü bulunanlara, kan sulandırıcı ilaç kullananlara, kan hastalığı olanlara, uygulama yapılacak bölgede aktif enfeksiyon bulunanlara, hamile ve emzirenlere uygulanmaz.

PRP tedavisinin sonuçları ne zaman görülür?

PRP tedavisi ciltte bir yenileme süreci başlattığından, sonucunu hemen beklemek yanlıştır. PRP tedavisinin sonuçları ikinci veya üçüncü seanstan sonra bariz olarak görülmeye başlar. Ciltte sıkılaşma ve sarkmada azalma, kırışıklıklarda hafifleme, ciltteki lekelerde düzelme, cilt renginde parlaklık ve izlerde belirgin azalma görülür. Saçlı bölgeye yapılan uygulamalardan sonra saç kalınlığında artış ve seyrek görülen alanlarda yoğunlaşma görülür.

PRP uygulamasının yan etkileri var mıdır?

PRP kişinin kendi kanından elde edildiği için herhangi bir yan etki beklenmez.  Alerji riski düşüktür.

PRP tedavisi günlük yaşamı etkiler mi?

Uygulama sonrası kişi normal hayatına devam edebilir. Bazen uygulamada kullanılan iğnelere bağlı olarak küçük ve geçici morluklar, kızarıklıklar ve şişlikler oluşabilir. İşlemden sonra buz kompresi uygulamak bu yan etkiyi hafifletir.

PRP işleminden sonra nelere dikkat edilmelidir?

İşlemle aynı gün sıcak banyo yapılmaz. Güneş koruyucu kremler mutlaka kullanılmalıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.